Автоматизований перитонеальний діаліз

Перитонеальний діаліз – метод діалізної терапії, під час якого у якості діалізатору використовується власна очеревина пацієнта. Очеревина – це тонка серозна оболонка, збагачена кровоносними судинами, що вистилає стінки черевної порожнини й огортає внутрішні органи. Метод перитонеального діалізу засновано на постійному обміні речовин між кров’ю пацієнта та діалізуючим розчином.
Для проведення лікування, пацієнту в черевну порожнину імплантують спеціальний катетер, що має вигляд гнучкої трубки. Операція по імплантації може відбуватися, як під місцевим, так і під загальним наркозом та, як правило, не супроводжується ускладненнями.
Пацієнт самостійно в домашніх умовах за допомогою спеціальних магістралей вводить в черевну порожнину біля 2 л діалізуючого розчину. Діалізуючі розчини знаходяться у пластикових мішках, які з’єднанні з порожнім прозорим пакетом для дренажу, куди зливається розчин з продуктами метаболізму. Під час перебування розчину у черевній порожнині відбувається видалення шкідливих речовин та надлишку води, що переміщуються у діалізуючий розчин, доти, поки концентрації розчинених речовин з обох сторін перитонеальної мембрани не прийдуть у рівновагу. Після періоду утримання діалізат через катетер виводиться у прозорий дренажний пакет та черевна порожнина на невеликий період залишається «сухою».
Не від’єднуючись від системи, пацієнт заповнює черевну порожнину новим розчином. Весь цей процес зміни діалізуючого розчину має назву перитонеального обміну. Протягом доби пацієнт самостійно в середньому проводить біля 4-х таких обмінів.


Перевагою перитонеального діалізу є його максимальна наближеність до роботи здорових нирок та можливість пацієнта залишатися вдома, що дає певну незалежність від діалізного центру на відміну від гемодіалізу.
Крім звичайного постійного амбулаторного перитонеального діалізу, який проводиться у денний період, методика якого описана вище, існує сучасний різновид перитонеального діалізу – автоматизований перитонеальний діаліз (АПД). АПД не тільки полегшує життя пацієнта та забезпечує ефективне лікування, але й розширює горизонти можливостей перед людиною з ХХН. За більш детальною інформацію щодо різновидів перитонеального діалізу Ви можете звернутися до наших фахівців, які у доступній формі наддадуть відповіді на всі Ваші запитання.
Автоматизований перитонеальний діаліз.
Автоматизований перитонеальний діаліз – поширений вид перитонеального діалізу, який є вибором лікування великої кількості діалізних пацієнтів всього світу.
Популярність даного методу зумовлена не тільки сучасним високоефективним лікуванням, гарним самопочуттям пацієнта, але й простотою методики, яка не заважає сучасному активному життю. Пацієнт на АПД може продовжувати працювати, подорожувати, більше часу проводити з сім’єю та бути незалежним від процесу лікування. Такий спосіб життя реалізується завдяки спеціальному приладу, який називається циклер (Homechoice Claria).

Для проведення АПД пацієнту, так само, як і у разі постійного амбулаторного перитонеального діалізу, імплантується катер в черевну порожнину для забезпечення з’єднання черевної порожнини з діалізуючими розчинами. Маючи вільний день та можливість займатися своїми справами, ввечері пацієнт лягаючи спати, підключається до циклеру за допомогою спеціальних магістралей. Надалі, без участі пацієнта апарат самостійно проводить лікування. Циклер автоматично через магістралі вводить діалізуючий розчин в черевну порожнину, проводить етап затримки розчину під час якої всі продукти життєдіяльності та надлишок рідини переходять з організму в розчин, після чого спорожнює черевну порожнину та проводить нове заповнення свіжим розчином. Таких обмінів за період нічного лікування може бути декілька в залежності від призначень лікаря. При цьому, циклер працює невідчутно для пацієнта і не заважає у сні. Триває весь цей процес протягом 9-10 годин. Прокинувшись вранці, пацієнт самостійно відключається від циклеру та вільно займається своїми справами.
Пацієнти перебуваючи на АПД відмічають ряд переваг:
- фізіологічність (лікування на відміну від гемодіалізу максимально наближене до нормальної функції нирок);
- зручність (лікування проводиться вдома під час сну);
- простота (весь процес обмінів проводиться апаратом з мінімальним задіянням пацієнта);
- можливість зберігати свій звичний спосіб життя: подорожувати, відпочивати, їздити у відрядження (циклер має компактні розміри, що дозволяє брати його з собою. Окрім цього для пацієнтів, що отримують лікування АПД розроблена спеціальна тревел – програма, завдяки якій пацієнт може подорожувати по різним країнам світу та на безоплатній основі отримувати лікування);
- високу якість життя та гарне самопочуття;
- безболісність проведення лікування.
Варто зауважити, що циклером та діалізуючими розчинами всі пацієнти забезпечуються на безоплатній основі. Розчини за призначенням лікаря-нефролога раз на місяць доставляються пацієнту за місцем проживання.
Про всі переваги методу та можливість лікування АПД Ви можете дізнатися у фахівців «Слобожанського центру нефрології» під час консультації.