Основні принципи роботи нирок

Нирки –  це друге серце людини.  Основними завданнями нирок є  видалення шкідливих речовин та надлишку рідини з організму.  Уявіть, кожні дві хвилини  через нирки проходить увесь об’єм крові, що циркулює у нашому організмі, а це від 4 до 6 літрів. Таким чином, наші нирки обробляють біля 180 літрів крові щодня та виробляють 1,5 літра сечі за добу. В результаті процесу життєдіяльності в нашому організмі утворюються продукти обміну, які підлягають обов’язковому виведенню. Проте процес видалення цих продуктів обміну та надлишку води не можливий без нормальної кількості нефронів. Що ж таке нефрон? Це дрібна структура, яких у кожній нирці міститься понад одного мільйону. Саме завдяки нефронам здійснюється фільтрація крові. Зменшення кількості нефронів призводить до погіршення функції нирок та накопичення продуктів обміну, що має негативний, токсичний вплив на організм людини. 

Більшість захворювань нирок мають прогресуючий перебіг та досить часто лишаються малопомітними для пацієнта. Відсутність проявів хвороби та явного погіршення самопочуття, як правило вводить в оману пацієнта та призводить до втрати цінного часу для уповільнення прогресування незворотних змін ниркової тканини.  Як наслідок, чим менше залишається нефронів, тим швидше прогресує хронічна хвороба нирок.

Нажаль, підрахувати кількість нефронів у живій нирці неможливо. Тому для оцінювання ефективності роботи нирок застосовується показник «швидкості клубочкової фільтрації» (ШКФ) – кількість крові, яка фільтрується кожну хвилину через крихітні фільтри в нирках, які називаються клубочками.  Саме ШКФ оцінює наскільки добре працюють Ваші нирки.  Для оцінювання ШКФ науковцями розроблена формула, яка враховує стать, вік, вагу, расу пацієнта та рівень креатиніну. Креатинін – це кінцевий продукт обміну білків, що виробляється в процесі отримання енергії під час роботи м’язів. Він утворюється в печінці, а потім виділяється в кров. В здоровому організмі цей процес відбувається постійно, тому рівень креатиніну в крові досить стабільний і визначається, як правило, об’ємом м’язової маси людини. Надлишок креатиніну виводиться нирками, тому при зниженні ШКФ його рівень підвищується в крові.


Підвищений рівень креатиніну = порушення функції нирок


Вчасний контроль за рівнем ШКФ допомагає виявити порушення роботи нирок, що є важливим для попередження їх подальшого пошкодження. Нормальною вважається ШКФ в діапазоні 90-120 мл/хв. Проте пам’ятайте, що з віком відбувається зниження ШКФ, тому у людей старше 70 років її показник на рівні 60 мл/хв/1,73 м2 та менше може вважатися нормальним. Коли інші фактори впливу, такі як вік, вага, стать, раса пацієнта  виключені, то зниження ШКФ вказує на пошкоджену функцію нирок. Ним може бути, як гостре пошкодження нирок, так хронічна хвороба нирок, яка є незворотною та потребує лікування діалізом.