Гемодіаліз

Гемодіаліз – метод діалізного лікування, при якому вся кров пацієнта для очищення від шкідливих речовин та надлишку води багаторазово проходить фільтрацію через спеціальний фільтр на апараті «штучна нирка». Спеціальний фільтр має назву – діалізатор, саме він заміщає втрачену функцію нирок, очищаючи кров від продуктів життєдіяльності та надлишку рідини. Діалізатор у своїй структурі містить велику кількість дрібних волокон, які в своїх стінках містять мікроскопічні пори. Для виведення шкідливих речовин з організму під час процедури гемодіалізу, спеціальна діалізна рідина протікає через фільтр, контактуючи з дрібними волокнами діалізатора ззовні, а зсередини ці волокна контактують з кров’ю. Завдяки тому, що мембрана напівпроникна, через неї з крові в рідину проходять різні шкідливі речовини, які апаратом видаляються з організму.

Діалізатори розрізняються за площею та залежно від проникливої здатності розподіляються на низько-, середньо- та високопоточні. В залежності від сукупності цих показників, діалізатори мають різні характеристики. В наш час, діалізатор нагадує собою невеликий циліндр висотою в 30 см та діаметром 5 см, в якому сховано 1 – 2 м2 мембрани.  

Для проведення процедури гемодіалізу з організму людини якимось чином потрібно взяти кров для проходження її через діалізатор. З цією метою в залежності від ситуації та діагнозу, кожен лікар вирішує питання судинного доступу у пацієнта. В ролі судинного доступу може виступати артеріо-венозна фістула, судинний протез, центральний венозний катетер.

Артеріо-венозна фістула – створене хірургічним шляхом з’єднання між власною веною та артерією людини. Цей судинний анастомоз дозволяє легко забирати кров з організму, направляти її через магістралі апарату до діалізатору та після очищення повертати назад до організму. Під час процедури гемодіалізу в фістулу вводять дві голки, через одну з них кров забирається з організму, а через іншу повертається назад.

Артеріо-венозну фістулу можуть сформувати на нижній або верхній кінцівці в залежності від стану судин пацієнта. Операція по створенню фістули не є складною та виконується під місцевим знеболенням.

Для нормального функціонування фістули варто до початку першої процедури гемодіалізу не користуватися нею протягом  2 – 3 місяців. Саме цей час забезпечує її хороше дозрівання, правильне функціонування та попередить виникнення ускладнень.

Судинний протез. Імплантація судинного протезу рекомендується пацієнтам, яким неможливо сформувати фістулу з власних судин. Під час операції лікар-хірург імплантує судинний протез недалеко від поверхні шкіри. Візуально протез нагадує собою невелику гнучку гумову трубку. Для проведення процедури гемодіалізу в протез, так само, як і у разі використання фістули  вводиться дві голки, завдяки яким кров забирається та повертається до організму.    

Центральний венозний катетер.  Центральний венозний катетер – гнучка пластикова трубка з двома кінцями, через які кров пацієнта забирається та повертається до організму.

Катетери за строком служби можуть бути тимчасовими (до 1 місяця) та постійними (до 2 років). Встановлюється катетер  в одну з центральних вен шиї, маніпуляція виконуєтьсяпід місцевим знеболенням. Тимчасові катери фіксуються до шкіри пацієнта хірургічними нитками, а постійні катетери за допомогою спеціальної  підшкірної манжети.

Так як, використання катетера може супроводжуватися рядом інфекційних ускладнень – рекомендується чітке дотримання правил догляду за катетером.

Процес процедури гемодіалізу. Лікування гемодіалізом проводиться протягом 4 годин 3 рази на тиждень. Якщо зупинитися на механізмі процедури гемодіалізу, то він досить простий. Кров з організму пацієнта, завдяки судинному доступу, через магістралі, за допомогою роботи насосу діалізного апарату, пропускається через діалізатор та повертається назад. Спостерігаючи за процедурою, можна помітити, що кров циркулює по безперервному контуру, тобто весь час, протягом 4 годин відбувається забір та повернення крові до організму. Саме завдяки цьому процесу, тільки незначна кількість крові знаходиться поза організмом.  

На малюнку ми схематично зобразили сам процес очищення крові: 

1 – кров направляється до апарату

2 – препарат, що попереджує згортання     крові

3 – насос

4 – використаний діалізний розчин

5 – діалізатор

6 – “свіжий” діалізний розчин

7 – пристрій, що відфільтровує повітря

Гемодіалізний апарат виконує ряд важливих функцій. Він, наче великий комп’ютер, слідкує за ефективністю лікування та безпекою пацієнта.  

Апарат «штучна нирка» відслідковує:

  • рівні артеріального тиску пацієнта;
  • кровотік;
  • кількість видаленої з організму води;
  • змішування концентрату діалізату з чистою водою, що забезпечує достатнє видалення токсинів через мембрану діалізатору;
  • та багато інших важливих параметрів.

Для проведення гемодіалізу існує ряд показань та протипоказань з якими більш детально Вас можуть ознайомити лікарі-нефрологи нашого центру.